Hur länge har vi ätit kanelbullar i Sverige?

Kort svar: Kanelbullar har funnit i Sverige sedan åtminstone mitten av 1800-talet. Det stora genomslaget kom efter första världskriget.

kanelbullens dag (4 oktober) äter vi i Sverige c.a. 7 miljoner kanelbullar, men när började vi äta kanelbullar i Sverige. Så här säger Anders Jansson, historiker från Kulturen i Lund:

Kanelbullens historia är ganska outforskad. Den verkar vara en typisk bageriprodukt som uppstår på 1920-talet.

Så här skriver Dagens Nyheter:

Efter första världskrigets ransoneringar blev 1920-talet en sötsaksfest, och en ny söt, våg kom efter andra världskriget. Och det är först då kanelbullen slår igenom ordentligt.

Och det stämmer att genomslaget kom då, men kanelbullar har funnits – åtminstone på västkusten – sedan mitten av 1800-talet. Det äldsta belägget i KB:s tidningsdatabas. är Åmåls veckoblad i december 1857 där det annonseras att:

Bröd finnes af alla sorter, hvaribland vörtbröd, saffrans och kanelbullar.

Inför julen 1868 annonseras det i Göteborgs-Posten om:

Julbröd, såsom Vörtbröd, Kranskakor, Sukat, The- och Kanelbullar samt The- och Kaffebröd

Kanel är ju en klassisk julkrydda så det är inte så konstigt att kanelbullen initialt var ett julbröd.

Genomslaget för kanelbullen även i Stockholm är på 1920-talet. Det tidigaste belägget för ordet ”kanelbulle” i SvD:s och DN:s arkiv är ifrån 1925. Onsdag 12 maj var den föreslagna lunch-matsedeln ”Smör, bröd, ost, sillsallad. Lunchstuvning. Kaffe och te, kanelbullar.”

kanelbulle
SvD 1926-05-08. 

Mellan 1926 och 1928 återkommer kanelbullar flera gånger som förslag i veckomatsedeln, men efter december 1928 dröjer den ända till efter andra världskriget som ordet ”kanelbulle” återkommer i SvD. I DN är det först 1941 som ordet ”kanelbulle” förekommer.

Första gången som kanelbullens dag omnämns i SvD är faktiskt året efter dagen lanserats. Det är i en notis från 2000 som man skriver om dagen:

kanelbulle2000.png

Skrivet av Mattias Axelsson, gymnasielärare i religion, historia och samhällskunskap. (2018-10-03)

Källor: Lite kanelbullehistoria (Hembakningsrådet) (läst 2018-10-03)

Så blev kanelbullen ”det mest svenska” av alla bakverk Dagens Nyheter 2017-09-30

En tanke på “Hur länge har vi ätit kanelbullar i Sverige?

  1. Pingback: Day of the Cinnamon Roll – October 4 | Play Español

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s