Kort svar: Den ”riktiga” kyndelsmässodagen är alltid 2 februari. Men söndagen efter 2 februari bär också namnet kyndelsmässodagen, i år är 8 februari kyndelsmässodag eftersom 2 februari är en måndag.
Ordet kyndel i kyndelsmäss är ett gammalt ord för ”ljus”. Att vi firar kyndelsmässodagen beror på bibeltexten i Lukasevangeliet 2:22-24:
När tiden var inne för deras rening enligt Moses lag tog de honom till Jerusalem för att bära fram honom inför Herren det står nämligen i Herrens lag att varje förstfödd av mankön skall helgas åt Herren och för att offra två turturduvor eller två unga duvor, så som det är föreskrivet i Herrens lag.
Den Herrens lag som åsyftas är 3 Mosebok 12:
När en kvinna får barn och föder en pojke, är hon oren i sju dagar, lika länge som när hon har menstruation. Den åttonde dagen skall pojkens förhud skäras bort. Sedan skall hon vänta i 33 dagar under sin blödnings- och reningstid. Hon får inte röra vid något heligt eller komma in i helgedomen förrän reningstiden är slut.
Sammanlagt blir det (7+33) fyrtio dagar. Fyrtio dagar efter jul är 2 februari som fram till 1772 var kyndelsmässodagen. År 1772 flyttades kyndelsmässodagen till närmaste söndag.
Den nuvarande lydelsen i kyrkoordningen (28 kap) är att kyndelsmässodagen infaller:
den söndag som infaller under tiden den 2-8 februari
Och efterspm 2 februari i år är en måndag blur kyndelsmässodagssöndagen sent, nämligen 8 februari.
Läs även andra bloggare om kyndelsmässodagen, kyndelsmässodagen 2009, högtider, helgdagar
Kallas också ”lilla julafton” av en del, kanske för att den ses som en avslutning av julen.